Ana Sayfa

Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Gemlik Zeytini Videosu Gemlik Zeytin Firmaları

GEMLİK ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytincilik Sorunları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
İletişim
Akhisar Zeytini
Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Medikal anlamda Zeytin yaprağını ilk olarak Antik Mısırlılar kullanmışlardır. Antik Mısırlılarda Zeytin yaprağı göksel bir güç sembolü idi. Bunun yanı sıra firavunların mumyalanmasında da zeytin yaprağı kullanılmaktaydı. 1800 lü yıllara gelindiğindeyse zeytin yaprağı şurup haline getirilerek ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. İlerleyen yıllarda ise yeşil zeytin yaprakları sıtma tedavisinde etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Modern tıp zeytin yaprağını oldukça geç keşfetmiştir. İlk kez 1995 yılında kullanmaya başlanmış olup ilk sonuçlar çok pozitif çıkmıştır. Araştırmalar neticesinde zeytin yaprağının 101 madde ihtiva ettiği ve içindeki en etken maddenin 'polifenolik antioksidan'lardan biri olan Oleuropein olduğu anlaşılmıştır. Bu madde ağacı dış etkenlere karşı koruyor, hücre yenilemesi yapıyor, ortama uyum sağlamasına neden olarak salgılardan koruyor. Zeytin yaprağından elde edilen öz bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudun direncini artırıyor, anti bakteriyel özelliklere sahip ve virüsle mücadelede vücuda destek oluyor. Zeytin yaprağı özü kremden şampuana kozmetik sektöründe, sütten bebe bisküvisine gıda ara katkısı olarak, anti bakteriyel özelliği ile ilgili ilaç 
sanayinde, hayvan yeminde katkı maddesi olarak kullanılabiliyor. Bu sonuçlar zeytin yaprağının birden çok hastalık için umut verici eşsiz bir bitki olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü zeytin yaprağının 21'inci yüzyılın en önemli doğal antimikrobiyal, antiviral etkiye sahip çok önemli bir bitki olduğunu belirtiyor.Bu konuda 69 kitap, bin 800'den fazla makale,dergi ve çeşit yayın bulunuyor.
Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

ANTİMİKROBİYAL ETKİ Zeytin yaprağı çayının faydaları tüketildiğinde vücuda alınan oleuropein iki enzim tarafından elenolik aside dönüştürülür. Elenolik asit daha öncede belirttiğimiz gibi yüksek antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bakterilerin hücre duvarını etkiler ve böylece doğal yolla bağı-şıklık sistemi güçlenmiş olur. Böylece birçok antibiyotiğe direnç kazanan mikro organizma ve dolayısıyla bunların neden olduğu birçok hastalık doğal yollarla ortadan kaldırılmış olmaktadır.
ANTİOKSİDAN ETKİ Soluduğumuz havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olur. Demirin paslanması ve balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi, oksijenin zararlı etkilerine örnektir. Antioksidanlar, vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan sigara, alkol, kirli hava v.s. ile alınan zararlı maddelerin (serbest radikallerin) nötralize edilmesini sağlar.
Antioksidanların yardımı ile hastalıkların oluşumu önlenebilir, hormonal denge korunabilir, yaşlanma süreci geciktirilebilir. Zeytin yaprağı çayının faydaları ndan biride yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu etki oleuropein bileşiğiyle beraber tabloda verilen diğer fenolik bileşiklerin sinerjik etkileri sonucu meydana gelir. Vitamin C ve E nin gösterdiği antioksidan aktivitenin yaklaşık 2,5 katı kadar daha yüksek bir antioksidant aktiviteye sahiptir.
KORONER DAMARLAR ÜZERİNE ETKİSİ İn-vivo şartlarda yapılan birçok çalışma oleuropein' in vasodilator (damar genişletici) etki yaptığını, tansiyonu düşürdüğünü ve anti-aritmik özellik gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda LDL kolesterol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır. Kalp rahatsızlıkları nda zeytin yaprağı çayı ile iyi sonuçlar elde edilmektedir. Laboratuar ve klinik çalışmaların sonucu olarak, zeytin yaprağı çayı kalp yetmezlikleri, damar tıkanıklıkları üzerinde de etkili bulunmuştur.
HYPOGLİSEMİK ETKİSİ ( KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DÜZENLEMEYine yapılan in-vivo (canlı vücudunda) çalışmalarda, zeytin yaprağının etken maddesi oleuropein, hipoglisemik etki göstermiş ve yüksek kan şekeri seviyesinde düşme gözlenmiştir
Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde
LDL Kolesterolün düzenlenmesinde
Antioksidan Etki
Bronşit, Kulak İltihabı, Sinüzit tedavisinde
Kalbe kan dolaşımının sağlanmasında faydalıdır
Kalp krizinin önlenmesinde etkindir
İshale, Yaşlanmaya karşı etkindir.
Sıtma tedavisinde kullanılmaktadır.
Hepatit A, B, C ye karşı etkilidir.
Soğuk algınlığında ve zatürree tedavisinde
Fungal (Mantar) Enfeksiyonları
Hemoroit tedavisinde
Cilt Rahatsızlıklarında
Romatizmal Hastalıklarda etkilidir.
Üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.
Fibromalarya, Herpes Virüsü, Salmonella sp. Kandidiyasis, Streptococcus sp. Streptococcus sp. zona


© 2010