Ana Sayfa

Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Gemlik Zeytini Videosu Gemlik Zeytin Firmaları

GEMLİK ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytincilik Sorunları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
İletişim
Erken hasat zeytinyağı ekim - kasım aylarında toplanan henüz yeşil haldeki asit ve oksidasyon oranı düşük zeytinlerden üretilir. Olgun hasat zeytinine göre daha az ama daha kaliteli yağ elde edilir. Olgunlaşmamış 6 - 7 kilo arası zeytinden ortalama olarak 1 litre erken hasat zeytinyağı çıkarılmaktadır. Normal zamanda ise 4-5 kilodan 1 litre zeytinyağı çıkar. Erken Hasat Zeytinyağı tadı meyvemsi, aroması baskın ve kokusu tazedir.

Bolca klorofil içerdiği için ışık görmemesi şartıyla elde edilen yağ daha uzun süre dayanır. Antioksidan özelliği en üst seviyededir. Erken Hasat Zeytinyağı Nedir genç zeytin danelerini elle toplanması neredeyse imkansız olduğu için ya dallar sopalarla dövülerek ya da elektrikli tırmıklar kullanılarak yere, ağacın altındaki beze ya da ağa, düşürülür. Bu dönemde toplanan zeytinlerden, olgun hasat dönemi zeytinlerine göre daha az yağ çıkar.

Erken hasat zeytini toplandıktan sonra zedelenmemesi için kasalara koyularak hemen sıkıma götürülür. Eğer bu zeytinler hasadı takip eden 4-5 saat içinde yağa dönüştürülürse oldukça kaliteli bir zeytinyağı elde edilir. 

© 2010