Ana Sayfa

Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Gemlik Zeytini Videosu Gemlik Zeytin Firmaları

GEMLİK ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytincilik Sorunları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
İletişim
Gemlik Zeytini Marmara Bölgesinin zeytin ağaçlarının büyük bir kısmını oluşturur. Özel bir grubu oluşturan Gemli Zeytinleri her yıl düzenli olarak meyve verir. Zeytinin en belirgin özelliği renginin koyu siyah olması ve etinin çekirdekten kolayca ayrılabilmesidir. Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup % 29.9 oranında yağ içerir. Gemlik bölgesinde üretilen zeytin tad ve yapı özellikleri dolayısı ile dünyanın en iyi salamuralık zeytin çeşidi olarak en iyi Gemlik Zeytini kabul edilmektedir. Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının % 80’ne yakını Gemlik zeytin çeşidi fidanlarıdır. Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır. Gemlik zeytini için Trilye, Kıvırcık, Kaplık, Kara gibi isimlerde kullanılır.
Gemlik Zeytini Büyük bir özveri isteyen zeytin soframıza gelene kadar birçok aşamadan geçer. Kış döneminde kar ve yağmurlarla kabaran toprak ilkbaharda sürülerek veya bellenerek toprağı havalandırılır. Fazla dalları ve gereksiz sürgünleri budanan zeytin ağacı mahsule hazır duruma getirilmiş olur.
Gemlik Zeytini Fidanı haziran ayında çiçek açmaya başlar. Temmuz ayında sap budaması yapılarak ağacın daha güçlü kalması sağlanmış olur. Temmuz – Ağustos aylarında sulama yapılan ağaçlarda zeytin Eylül ayının ikinci yarısında yağlanmaya başlar. Gemlik zeytinlerinin hasadı Kasım, Aralık ve Ocak aylarında yapılır. Zeytinler Tek Tek elle toplanarak olgunluklarına ve boylarına göre ayrıştırılır. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan su-tuz ile fermente edilen Gemlik Zeytinleri en doğal haliyle sofralarımızdaki yerini alır.
Niçin Gemlik Zeytini? Çünkü;
* Gemlik Zeytini Coğrafi İşareti taşıyan zeytin Gemlik, bölgesi zeytinlerinden üretilmekte olup, bölgesine özgü ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen bir yapıya ve lezzete sahiptir.
* Dünyada zeytin sektöründe lider konumunda olan her bölgenin bir Coğrafi İşareti vardır. Coğrafi İşaret belgesi zeytinin coğrafi yapısı, iklimi, yetiştirme şekli ve daha birçok etkenle kendine özgü karakteristik özellikler taşıdığının simgesidir. Ülkemizde bu belgeye sahip tek zeytin türü sadece Gemlik Zeytinleridir
* Dünyanın en kaliteli zeytinidir. İspanyolların sofralık olarak bilinen "Manzanilla" zeytini ile rekabet edebilecek tek zeytinimiz Gemlik Zeytinidir.
* Doğal siyahtır, dalında karardıktan sonra toplanır. Hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmaz doğal haliyle soframıza gelir.
* Gemlik Zeytinleri elle toplanır. Elle toplanması zeytinin diğer toplama yöntemleriyle toplanması esnasında oluşan kayıpları ortadan kaldırır. Toplanan zeytinler bekletilmeden günlük olarak salamura edilir.
* Gemlikte Zeytin üretimi yapan firmaların birçoğu aile işletmesi olup zeytinleri kendi bahçelerinde ve kendi bahçelerinde ve kendi tesislerinde tamamen bilimsel tekniklerle yetiştirip üretmektedirler. Zeytini yapan ve pazarlayan firmaların tamamı gıda kodeksine uygundur.
* Gemlik çeşidi siyah sofralık bir özelliğe sahip olmakla beraber yağlık olarak bilinen Ayvalık zeytininden %6 daha fazla yağ ihtiva etmektedir.
* Gemlik dışında birçok yere Gemlik Zeytini ağacı dikilmektedir. Unutulmamalı ki zeytine tadını veren ağacın yanı sıra, hava, toprak ve iklim yapısıdır ve Gemlik Zeytinini özel yapan ağacı-havası-toprağı-iklimidir. Gerçek Gemlik zeytini almak için ambalajında Coğrafi İşaret bulunan markaları tercih edin
* Küçük çekirdekli olup ince kabuklu ve etlidir. Dayanıklı olup raf ömrü diğer zeytinlere göre uzundur.

 

© 2010 Yasal Uyarı