Ana Sayfa

Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Gemlik Zeytini Videosu Gemlik Zeytin Firmaları

GEMLİK ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytincilik Sorunları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
İletişim
Kalamata Zeytini

Kalamata zeytini halk arasında Eşek Zeytini karga burun gibi isimlerle de bilinmektedir. Kalamata Zeytin boyut olarak trilye zeytinin 2 katından daha büyük ve yağ oranı daha az olan bir zeytin çeşididir. Daha önceleri pek tercih edilmese de son zamanlarda daha çok rağbet gören bir ürün haline gelmiştir. Ülkemizde zeytin yetişen hemen her yerde bu zeytin türüne rastlamak mümkündür.

Kalamata Zeytini Nerelerde Kullanılır?

Kalamata Zeytini zeytin bahçelerine dölleyici/anaç zeytin olarak dikilmektedir. Bu ağacın zeytinleri hep içeriği hem de lezzeti ile tercih edilmektedir. Yeşil ve Siyah olarak tüketimi yapılan bir zeytindir. Her zeytin bahçesine tozlaşmayı sağladığı için bir kaç tane ekimi yapıldığından üretimi sınırlı miktarlarda kalmakta ve çoğu kez üretici tarafından meyveleri toplanmamaktadır. Son yıllarda özellikle zayıflamaya etkisi nedeni ile diyetlerde artan talep nedeniyle gerek yurt içinde gerekse yurt dışında aranan bir lezzet haline gelmiştir.

Halk arasında Eşek Zeytini olarak bilinen kalamata zeytini, genel olarak rüzgara açık yerlere ekilir ve rüzgarın etkisi ile bitki üzerinde bulunan polenler vasıtası ile zeytin bahçesi içinde bulunan diğer zeytinler tozlaşmış olur. Eşek Zeytini diğer zeytin türlerine göre daha dayanıklı ağacı ve meyvesi vardır. Son yıllarda ülkemizde populeritesi artan Eşek Zeytini yurt dışında popüler bir zeytin türüdür ve özellikle pizza sektöründe kullanılan bir zeytin çeşididir. Genel olarak yurt dışında kalamata zeytini veya yunan zeytini olarak da bilinir.

Kalamata zeytini; E, A ve C vitaminin, kalsiyum, K vitamininin yanı sıra demir, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri de içerir. Antioksidan bakımından zengin polifenoller içerir. Gerek kendi bünyesinde gerekse salamura esnasında katılan tuz nedeniyle sodyum içeriği yüksek olduğundan tansiyon hastalarının diğer zeytin salamuraların da olduğu gibi bir süre su içinde bekleterek sodyum içeriğinin uzaklaştırması daha sağlıklı bir davranıştır.

© 2010