Ana Sayfa

Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Gemlik Zeytini Videosu Gemlik Zeytin Firmaları

GEMLİK ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytincilik Sorunları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
İletişim
Riviera Zeytinyağı Rafine zeytinyağı ile natürel sızma zeytinyağının karıştırılması ile elde edilen zeytinyağıdır. Karışım oranı genellikle % 80-90 oranında rafine zeytinyağına % 20 natürel zeytinyağıdır. Oleik asit cinsinden serbest asitlik derecesi en çok % 1.5 ‘tur. Riviera tipi zeytinyağında kalite, üretim tesisinin rafinasyon teknolojisi, naturel zeytinyağının tadı, rengi, sızma zeytinyağının yüzdesi ve niteliğiyle doğru orantılıdır. Asitlik dereceleri, renkleri, organoleptik özellikleri yani tat ve aromaları kullanılan natürel zeytinyağına ve karışım oranlarına göre farklılıklar göstermektedir. 
Riviera Zeytinyağı rengi sızma zeytinyağlarına göre daha açık kokusu ise daha hafiftir. Riviera zeytinyağı kalitesini belirlemek bir uzmanlık alanıdır. Doğal zeytinyağında kalite dendiğinde, iki faktör önem taşır. Birincisi, kimyasal analizlerle ölçülebilen asit oranıdır. İkinci faktör ise lezzet ve kokuyu tespit etme ve ölçmedir. Tadım uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işleme “degüstasyon” adı verilir. 
Tadım uzmanlarının birikimine bağlı olarak gerçekleştirilen degüstasyon, zeytinyağına vurulan kalite damgasının en önemli aşamasıdır


© 2010