Ana Sayfa

Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Gemlik Zeytini Videosu Gemlik Zeytin Firmaları

GEMLİK ZEYTİNİ

Zeytin ve Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Ağacı
Zeytin Yaprağı
Zeytin Hasadı
Zeytin İstatistikleri
Zeytincilik Sorunları
Zeytin Hastalık-Zararlıları
Zeytin Efsaneleri
Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
İletişim
Akhisar Zeytini
Zeytin ağacı Tanrı'nın insanlara bir armağanıdır. Zeytinyağının faydaları nelerdir öncelikle zeytinyağı anne sütü kadar değerlidir. Bu benzersiz ağacın meyvesi zeytinin özü anne sütüne en yakın özelliğe sahiptir. Zeytinyağında yaklaşık % 80 oranında bulunan "Oleik asit" anne sütündeki en önemli yağ asiti olup, bebeğin sinir dokularının gelişimini sağlamaktadır. Çocuklarda kemik ve diş gelişimini arttırdığı, yaşlılarda ise kemik erimesi (osteoporoz)'u azalttığı yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır.
*Zeytinyağı kolesterolsüzdür. İçeriğinde kolesterol içermediğinden kandaki kanda ki zararlı kolesterolü (LDL) azaltırken, faydalı kolesterolü (HDL) yükselterek, düzenleyici ve kuvvetlendirici yapısı vardır. 
Diğer yağların tümü kolesterol seviyesini düşürürken iyi huylu kolesterolü de düşürür.
*Zeytinyağı kalp ve damar hastalıklarında temel risk faktörü olan kötü huylu kolesterolü azaltarak damar tıkanıklıklarını önler. Dünya sağlık teşkilatı (WHO) kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinin en alt düzeyde bulunan bölgenin. "Girit" adası olduğunu rapor etmiştir.
*Modern tıp Zeytinyağının, içerdiği E vitamini sayesinde, insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünüm kazandırdığı, kanıtlanmıştır.
*Kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu tespit edilmiştir.
*Zeytinyağının Faydaları Nelerdir Saymakla Bitmez. Zeytinyağı, kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktörlere karşı etki göstererek kan damarlarında pıhtılaşma "risklini azaltmaktadır. Ayrıca bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağ çeşididir
*Zeytinyağı mide asitlisini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özelliklere sahiptir.
*Zeytinyağı diyabetli hastalarda kandaki şeker oranı'nı % 12 oranında azaltmaktadır. Yüksek tansiyonu tolere ettiği bilinmektedir.
*Zeytinyağının faydaları nelerdir zeytinyağının faydalarından biride karaciğerin dostu olmasıdır. Sindirim sistemini çok iyi düzenleyen ve kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmalarını sağlayan bir besin kaynağıdır.
*İncil ve Tevrat'ta "zeytin"den bahsedilmekte ve ayrıca, zeytin kelimesi Kuran-ı Kerinı'de 6 (altı) defa geçmekte ve "kutsal ağaç” olarak zikredilmektedir.
*Yapılan araştırmalarda dünya üzerinde yaşı 2.000 üzerinde olan birçok zeytin ağacı bulunmuştur. Bu ağaçlar bilimsel çalışmalarda uzun ömürlülüğe işaret olarak kabul edilmiştir.
*Hamile ve emziren kadınların sağlıklı bir dönem geçirmeleri açısından çok faydalıdır.
*Zeytinyağı, hazmı en kolay yağdır
*Zeytinyağı içerisindeki antioksidan maddeler nedeniyle çok daha yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Daha geç yandığı için kızartmalar için en ideal yağdır.
*Dünyada kişi başına en fazla zeytinyağı Yunanistan’da (25 Kg.) tüketilirken, Yunanlıları sırasıyla 11.5 Kg. ile İtalyanlar, 10,4 Kg. ile İspanyollar ve 8 Kg. ile Suriyeliler takip etmektedir. Ülkemiz zeytinyağı tüketiminde 1.5 Kg ile sıralamanın en gerilerinde kalmaktadır. Bu oran ne kadar sağlıksız beslendiğimizin en bariz göstergesidir.


© 2010